Kallase suur võimalus saada moraalseks liidriks
22.04.2019
22.04.2019
Riigikogu valimised ülekaalukalt võitnud Reformierakond võib jääda neljaks aastaks opositsiooni vinduma või luua koos sotsiaaldemokraatidega positiivse alternatiivi varivalitsuse, kes ei juhi riiki formaalselt, küll aga haarab moraalse liidri rolli.
Mõnes riigis, näiteks Suurbritannias, on end Tema Majesteedi lojaalseks opositsiooniks nimetava varikabineti loomine parlamentaarse traditsiooni elementaarne osa. Varivalitsuse mudelit katsetas enne valimisi ka Eesti 200, aga Eesti parteilise kirjususe juures ei ole mõistlik teha ühe erakonna varivalitsust. Valija sai suurepäraselt aru, et pole kindel, kas Eesti 200 ületab künnise, rääkimata võimalusest hakata üksi riiki juhtima.
Seevastu Reformierakonnal on praegu võimalik luua positiivse alternatiivi varivalitsus, kaasates sotsiaaldemokraadid ja ka Eesti 200. Kantar Emori viimases erakonnatoetuse uuringus toetas 51,9% valijaid eelnimetatud kolme erakonda. Miks mitte kutsuda varivalitsusse ka Raimond Kaljulaid kui EKRE-vastaste sümboli staatusesse astunu? Positiivsest alternatiivist rääkis Kaja Kallas ise 5. aprillil ERR-ile, öeldes: „Üle 70% Eesti inimestest ei soovi seda koalitsiooni, mida praegu kokku pannakse. Neil peab olema ka positiivne alternatiiv.”
Koostöö läbi varikoalitsiooni võimaldab hoida opositsioonil end vastastikku terava ning virgana. Positiivse alternatiivi varivalitsus loob kooslusele laiema mõõtme, andes üksiti aimu ka võimest luua tõelisi koalitsioone ja võtta valitsusvastutust. Mõistagi on mistahes koalitsiooni lihtsam luua, kui pole kohustusi, mida võtta, ja raha, mida jagada. Kuna Keskerakonna-Isamaa-EKRE valitsuses saab olema omajagu valitsuskogemuseta poliitikuid, võib Kallase varivalitsus pakkuda neile vägagi teravat kontrasti. Veelgi enam, Kallase positiivse alternatiivi varivalitsus võib muutuda ohtlikuks odaks, mis annab terava torke Ratase kabineti igale veale ja närvutab niigi kahanevat toetust. Lisaks annavad EKRE poliitikute värvikad sõnavõtud Kallase varikabinetile võimaluse muutuda moraalseks majakaks kõigile neile, kelle kõrvad neid sõnu kuulda ei soovi.
Varivalitsuste tegevusel puudub erinevalt nn päris valitsustest seaduslik raam, sestap on siin improviseerimiseks ruumi küllaga. Positiivse alternatiivi variministrid saavad suhelda enda haldusala lobigruppidega (ja kindlustada nii erakondadele toetust) ning valmistuda aktiivselt riigitüüri hoidmiseks pärast järgmisi valimisi. Ministrid ja nende mõttelised ministeeriumid näitavad avalikkusele pidevalt, kuidas ja miks oleks nemad teinud ühe või teise otsuse.
Kaja Kallase positiivse alternatiivi varivalitsus on bränd, mis võib kujuneda tugevamaks kui ametis oleva valitsuse oma. Kui varivalitsuse brändi usaldatakse, eelistatakse ja tema püüdlsutega samastutakse, siis on sel brändil valijate meeltes ja südames tugevam positsioon. Valijal tekib kogu valimistevahelisel ajal võimalus võrrelda ametis oleva valitsuse brändi Kallase varivalitsuse brändi ning persoonidega.
Varivalitsuse toimimise reaalsus annab lootust ka neile, kes korraldavad praegu meeleavaldusi ning on seoses EKRE valitsusse pääsemisega heitunud ja mures. Positiivse alternatiivi varivalitsusel on nii näod kui ka hääled, mis annavad lootust ja julgustavad. Ei maksa unustada, et kohe tulevad ka europarlamendi valimised ning ega kohalike omavalitsuste volikogude valimisedki mägede taga ole.
Selge on see, et valimised ülekaalukalt võitnud Reformierakonnal pole mingit võimalust ega küllap ka moraalset õigustust jääda neljaks aastaks riigikokku niisama olema – nende valijad ootavad enamat. Küllap mõistab seda Kallas isegi, sest tema sõnul “loobujad ei võida kunagi”.
Uuringuekspert, Kantar Emor
Viimastel aastatel aset leidnud muutused brändide edetabelis viitavad sellele, et Eesti elanikud hindavad üha enam globaalseid ja vähem kohalikke kaubamärke. Nii leiame Kalevi ja ERRi kõrvalt YouTube'i ja Google'i.