Miks kauplusest saadav kliendikogemus on brändi jaoks endiselt oluline
27.08.2019
27.08.2019
Üha kasvava e-kaubanduse kõrval on endiselt olulisel kohal ka füüsilisest kauplusest saadav kliendikogemus. Miks see nii on, kirjutab Kantar Global Connect Centeri juht Maren Seitz Kantar Millward Browni blogis, tuues hea näite veini ostmise näol. Jagan järgnevalt teiega tema mõtteid.
Kujutage ette, et teid on kutsutud veini pimedegustatsioonile. Koos kamba asjatundjatega Prantsuse veinide alal. Te peate iga veini puhul määrama piirkonna ja aastakäigu ning seejuures ka oma arvamust põhjendama. Peopesad hakkavad higistama, jah?
See pole veel kõik – te peate kaasa võtma ka ühe pudeli veini. Seega, kuidas toimite? Suurima tõenäosusega suundute lähimasse veinipoodi ning teete oma valiku ja ostuotsuse peaaegu täielikult kohapeal. Võib-olla abistab teid ka Google’i otsing, mõni asjateadlik sõber või kaupluse asjatundlik müügipersonal.
Hoolimata e-kaubanduse kasvust jäävad füüsilised poed endiselt tarbija ja brändi kokkupuutepunktis väga olulisele kohale – ja seda mitte ainult veini ostma minnes. Kauplus annab tarbijale tootekogemuse, võimaluse eksperdilt nõu küsida ning seejärel ostu kohe endaga kaasa võtta.
Kantar on koostanud pingerea 18 puutepunktist, mis brändi tugevdavad. Esikümnes on kolm tarbija ja brändi kokkupuutepunkti, mis on just füüsilises kaupluses kogetavad. Millised need on?
Et seda puutepunkti hästi ära kasutada, peaksid brändid kasutama juba hästi ära tuntavaid visuaalseid tunnuseid, et brändile lojaalsed tarbijad märkaksid toodet riiulitel kergesti, kui nad Süsteem 1 ehk kiire mõtlemise autopiloodil silmadega poeriiuleid skaneerivad. Samal ajal peavad nende tooted ka silma paistma – näiteks toote väljapaneku, pakendi disaini või riiuli märgistuse abil -, et haarata brändile mittelojaalsete tarbijate tähelepanu. Ideaalis lülituvad need tarbijad Süsteem 2 ehk aeglasema mõtlemise/analüüsi režiimile, mille puhul peaks neid toote omadused, hind või tootest saadav kasu veenma ostu sooritama.
Et sellise reklaami efektiivsust maksimumini viia, peab see olema hästi integreeritud teiste puutepunktidega. Näiteks saavad brändid siduda hiljutise tele- või online-reklaami mingi üleskutsega, mis suunaks tarbijaid otse riiulite või müügipersonali juurde. Näiteks kosmeetikabrändi koostöö sotsiaalmeedia suunamudijaga, kes postitab videoid nende meigitoodete kasutamisest ning soovitab kauplusest tasuta tootenäidiseid võtta.
Tulles tagasi loo alguses kujuteldava veinidegustatsiooni situatsiooni juurde, siis antud juhul oleks võtmetähtsusega puutepunktiks see asjatundlik müügiinimene, kes päästab teid hädast välja, aidates valida korraliku sobiva veini.
Allikas: Kantar Millward Brown
Uuringuekspert, Kantar Emor
Viimastel aastatel aset leidnud muutused brändide edetabelis viitavad sellele, et Eesti elanikud hindavad üha enam globaalseid ja vähem kohalikke kaubamärke. Nii leiame Kalevi ja ERRi kõrvalt YouTube'i ja Google'i.